نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گزارشی از سیاست های اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی و تاثیر آن بر قدرت منطقه ای ایران

گزارشی از سیاست های اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی و تاثیر آن بر قدرت منطقه ای ایران


 

سیاست­های اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی

 و تاثیر آن بر قدرت منطقه­ای ایران

 

هفتادوهشتمین نشست علمی مرکز مطالعات اوراسیای مرکزی با عنوان "بررسی سیاست­های اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی و تاثیر آن بر قدرت منطقه­ای ایران" روز دوشنبه 13 آبان در اتاق شورای گروه مطالعات منطقه­ای برگزار شد. در این نشست که با همکاری انجمن ایرانی مطالعات منطقه­ای برگزار شد آقای دکتر علی صباغیان و خانم دکتر رکسانا نیکنامی اعضای هیات علمی گروه مطالعات منطقه­ای به بیان دیدگاه­های خود پرداختند. در ابتدای این نشست دکتر صباغیان در مورد اهمیت منطقه قفقاز جنوبی برای اتحادیه اروپا گفت این منطقه از چند جهت برای اتحادیه اروپا اهمیت دارد که از جمله آن می­توان به وجود منابع زیاد انرزی شامل نفت و گاز که اتحادیه اروپا برای متنوع­سازی منابع تامین انرژی خود به آن نیاز دارد، جایگاه ژئوپلیتیک منطقه و همجواری آن با قدرت­های منطقه­ای همچون ایران، ترکیه و نیز قدرت بزرگ روسیه، موقعیت ترانزیتی منطقه از جهت ارتباط دادن شمال وجنوب و شرق و غرب و نیز منازعات حل و فصل نشده منطقه مانند منازعه قره­باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان و یا منازعه در اوستیایی جنوبی و آبخازیا در گرجستان اشاره کرد.

ایشان در مورد توجه اتحادیه اروپا به منطقه قفقاز جنوبی پس از فروپاشی شوروی و استقلال کشورهای این منطقه گفت اگر چه در سال های اولیه پس از فروپاشی شوروی به دلایل مختلف اتحادیه اروپا با تاخیر به منطقه توجه کرد، چرا که این اتحادیه سیاست­های خود در این منطقه را از طریق برنامه­های شورای اروپا یا سازمان امنیت و همکاری اروپا دنبال می­کرد، اما پس از گسترش اتحادیه به­ویژه در اوایل قرن بیست و یکم یعنی وقتی در سال 2004 با پیوستن 10 کشور از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی به اتحادیه، مرزهای خارجی آن گسترش یافت و به منطقه قفقاز جنوبی نزدیک شد، روابط اتحادیه اروپا با کشورهای منطقه قفقاز جنوبی مورد توجه سیاستگذاران اتحادیه اروپا قرار گرفت. عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: در این چارچوب سیاست همسایگی اتحادیه اروپا به­عنوان چارچوب تنظیم­کننده روابط اتحادیه اروپا با 16 کشور همسایه جنوبی و شرقی از جمله کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان در سال 2004 به تصویب رسید. این سیاست از طریق ابزارهایی چون ابتکار" ابزار همسایگی و مشارکت اروپا" و سپس " ابزار همسایگی اروپا به گسترش روابط با این کشورهای در عرصه­های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اقدام کرد.

دکتر صباغیان افزود: تحولات دهه اول قرن بیست و یکم و نیز جنگ روسیه با گرجستان  سبب شد تا اهمیت منطقه قفقاز جنوبی برای اتحادیه اروپا دوچندان شود. بر همین اساس در سال 2009 " ابتکار مشارکت شرقی" به­عنوان یک طرح مشترک میان اتحادیه اروپا و اعضای آن و شش شریک این اتحادیه در شرق اروپا تصویب شد. این مشارکت که بعد ویژه­ای از سیاست همسایگی اروپا برآورد می­شد، در بردارنده مسیرهای دوجانبه و چندجانبه برای رسیدن به اهدافی چون ایجاد یک منطقه مشترک دمکراسی، ثبات و کمک به تقویت تاب­آوری کشورهای منطقه و اتحادیه در رویارویی با چالش­های داخلی و خارجی بود. در این چارچوب در نشست سال 2017 یک رهیافت نتیجه­محور برای اجرای 20 برنامه مختلف در کشورهای منطقه تا سال 2020 تصویب شد. البته اگر چه محور روابط اتحادیه اروپا با کشورهای منطقه از مسیر دولت­های منطقه دنبال می­شود اما درچارچوب مشارکت شرقی عناصر غیردولتی همچون جامعه مدنی، شرکت­ها، رسانه­ها و جوانان نیز مورد نظر قرار گرفته است.

ایشان در مورد تاثیر سیاست­های اتحادیه اروپا در منطقه قفقاز جنوبی بر قدرت منطقه­ای ایران گفت این مسئله می­تواند تاثیرهای دوسویه داشته باشد. از یک­سو نزدیکی اقتصادهای کشورهای منطقه با اتحادیه اروپا سبب می­شود تا بازارهای این کشورها که نزدیکی جغرافیایی و با تولیدکنندگان ایرانی دارد از دست برود. همچنین نزدیکی فرهنگی بیشتر کشورها به استاندارها وارزش­های اروپایی موجب می­شود نقش فرهنگ ایرانی در منطقه که به عنوان یک عنصر بسترساز برای توسعه همکاری­های ایران با منطقه برآورد می­شود، کمرنگ­تر شود. حضور اتحادیه اروپا به عنوان یک قدرت فرامنطقه­ای که انگیزه رقابت با دیگر قدرت­ها همچون روسیه، آمریکا و چین در منطقه است مناسبات مختلف سیاسی، اقتصادی و حل بحران­های منطقه­ای را پیچیده­تر می­کند و بر نقش ایران تاثیر منفی می­گذارد. از سوی دیگر از با حضور پررنگ اتحادیه اروپا در منطقه و نزدیکتر شدن اتحادیه به ایران، نقش و جایگاه ایران به­عنوان همسایه همسایگان اتحادیه اروپا از اهمیت بیشتری برخودار می­شود.

در ادامه نشست خانم دکتر نیکنامی با تمرکز بر موافقت‌نامه تجارت آزاد میان گرجستان و اتحادیه اروپا، به بیان  فرصت‌ها و چالش‌ها برای جمهوری اسلامی ایران پرداختند. ایشان گفتند: گرجستان از جمله مناطق مهم برای ایران و اتحادیه اروپا به شمار میآید. از نظر ژئواکونومیک گرجستان راه اصلی دسترسی به دریای سیاه و عامل موازنه امنیتی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان است. پس از برجام اتحادیه اروپا همواره بر نقش مهم ایران در قفقاز و از جمله گرجستان تاکید داشته است. روابط اتحادیه اروپا و گرجستان در چاچوب موافقت‌نامه عمیق و همه‌جانبه تجارت آزاد پیش می‌رود. این موافقت‌نامه در شمار قراردادهای مرکب اتحادیه اروپا است. دو بند در این قرارداد وجود دارد که قابلیت بهره‌برداری برای ایران را دارد. این بندها عبارتند از : قوانین مبداء و قوانین تعرفه‌های تجاری. البته در راه گسترش نفوذ ایران در این منطقه نمی‌توان عواملی مانند ماهیت نظام بینالملل و نقش روسیه، ترکیه و ایالات متحد را نادیده گرفت. از سوی دیگر روابط حسنه میان ایران و اتحادیه اروپا متغیر مهم دیگری است که اثر مستقیم در بهبود روابط ایران و گرجستان بازی می‌کند.

برای نمونه همزمان با شروع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در سال ۲۰۱۲ روابط ایران و گرجستان رو به تیرگی گذاشت و نظام آزادسازی ویزا ملغی شد. نبود این روابط حسنه سبب نزدیکی بیشتر گرجستان به ایالات متحد، کاهش نفوذ ایران در گرجستان، افزایش قدرت چانه‌زنی گرجی ها در برابر ایران و کاهش توان چانه‌زنی ایران در برابر روسیه خواهد شد. ایران ابتدا باید به سوی امضای یک موافقت‌نامه تجارت آزاد با گرجستان حرکت کند( مانند مسیری که ترکیه پیمود) و بعد از فرصت­های موافقت‌نامه این کشور با اتحادیه اروپا بهره ببرد. این همکاری‌ها می‌تواند در دو حوزه انرژی و حمل و نقل شکل بگیرد.

در ادامه دو سخنران به پرسش­های حاضران پاسخ دادند.