نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست فرماندهان مرزبانی پنج کشور ساحلی خزر در باکو

نشست فرماندهان مرزبانی پنج کشور ساحلی خزر در باکو


در روز‌های  20 و 21  بهمن ماه نشستی دو روزه با شرکت روسای مرزبانی کشور‌های ساحلی دریای خزر در باکو برگزار شد. در این نشست راه‌های اجرایی توافقنامه امنیتی کشورهای ساحلی دریای خزر که آبان ماه سال جاری از سوی سران کشورهای حاشیه خزر در باکو به تصویب رسید و طی آن مسایل فنی و امنیتی توافقنامه امضا شد، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. بررسی وضعیت امنیت در دریای خزر، توسعه امنیت دریایی و ساحلی، هماهنگی در مورد مسایل مرزبانی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کالا و تروریسم از دیگر محورهای مذاکرات نشست فرماندهان مرزبانی کشورهای حاشیه خزر در باکو بود.
همچنین در این نشست طرح تشکیل گروه کارشناسی برای بررسی راه­های اجرایی کردن توافقنامه امنیتی کشورهای ساحلی تا اواسط سال جاری میلادی به تصویب رسید. توسعه ارتباطات فنی میان نیروهای مرزبانی و تبادل دقیق اطلاعات و انتقال تجربیات از دیگر موارد بررسی در این نشست بود. در نشست باکو، سردار ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به فعالیت گسترده ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، آمادگی کشورمان را برای انتقال تجربیات در این بخش به سایر کشورهای ساحلی خزر اعلام کرد.

در این نشست همچنین پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در مورد مبارزه با قاچاق مواد مخدر که شامل اطلاع‌رسانی فراگیر در مورد راه‌های قانونی موجود برای مهاجرت، آگاه کردن داوطلبان مهاجرت از مشکلات و خطرهای ناشی از مهاجرت غیرقانونی و روش‌های غیرانسانی باندهای قاچاق از طریق رسانه‌های گروهی دیداری و شنیداری و جلوگیری از ترددهای غیر مجاز با هدف مبارزه با باندهای قاچاق انسان می‌باشد، در دستور کار بررسی کارشناسان قرار گرفت. به نظر می‌رسد بعد از نشست سران کشور‌های ساحلی خزر که به امضای توفقنامه امنیتی دریای خزر منتهی شد، نیاز به دیدار‌ها و نشست­های مسئولین امنیتی کشور‌های عضو جهت انجام هماهنگی‌های بیشتر در اجرایی سازی این توافق‌ها احساس شده است. در این راستا به نظر می‌رسد کشور‌های عضو سعی در مطرح ساختن نگرانی‌های امنیتی خود در این نشست‌ها دارند. توجه طرف ایرانی به مساله قاچاق مواد مخدر نشان‌دهنده اهمیت این مساله برای ایران است.