نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سفر نمایندگان کنگره آمریکا به جمهوری آذربایجان

سفر نمایندگان کنگره آمریکا به جمهوری آذربایجان


هیئت نمایندگی کنگره آمریکا به سرپرستی «بیل شوستر» نماینده کنگره آمریکا و عضو کمیته‌های حمل و نقل و امور نظامی کنگره آمریکا و رئیس گروه دوستی مجالس جمهوری آذربایجان- آمریکا، عصر روز چهارشنبه هفته قبل در صدر هیئتی به باکو سفر کرد. کریس مورفی، شون دافی، آدام کنیزینگر، سدریک ریچموند و جون رانیان از نمایندگان کنگره آمریکا عضو این هیئت نمایندگی هستند. در این سفر مسایل مربوط به همکاری‌های دوجانبه آمریکا و جمهوری آذربایجان مورد مذاکره قرار گرفت. هیئت نمایندگان کنگره آمریکا با ضیافت عسکراف، نایب رئیس اول پارلمان آذربایجان و صمد سیداف، رئیس کمیته روابط بین­المجالس پارلمان جمهوری آذربایجان و الهام علی اف رئیس جمهور دیدار کردند. در دیدار این هیئت نمایندگی با نمایندگان جمهوری آذربایجان، در مورد روند مذاکرات حل مناقشه قره باغ کوهستانی و ضرورت تقویت فعالیت گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا گفتگوهایی انجام شد. اعضای هیئت مذکور در این دیدار تأکید کردند که موضع آمریکا در مورد این مسئله، حل مسالمت آمیز این مناقشه است. در این دیدار علاوه بر مسائل همکاری‌های نظامی و اقتصادی بین دو کشور، نمایندگان کنگره آمریکا بر توسعه روند دموکراسی در جمهوری آذربایجان تأکید کردند و بیان کردند که بهبود این روند در این کشور مثبت می‌باشد و در آن انتخابات آزاد و عادلانه برگزار می‌شود.

روابط دو کشور بعد از پایان دوره سفیر قبلی آمریکا و تأخیر حدود یک ساله در معرفی سفیر جدید به جمهوری آذربایجان با سردی مواجه شده بود؛ اما با تعیین سفیر جدید امریکا و فعالیت‌های این سفیر که از تحرک بالایی برخوردار است، روابط این دو کشور در حال بهبودی است و در ماه های اخیر شاهد بوده‌ایم که سفر مقامات آمریکایی به این کشور افزایش یافته است. هفته گذشته علاوه بر سفر نمایندگان کنگره، تینا کایدانف مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در امور قفقاز جنوبی با الهام علی‌اف دیدار کرده بود و در این دیدار در خصوص روابط دوجانبه آذربایجان و آمریکا، وضعیت منطقه، روند کنونی مذاکرات حل مناقشه قره باغ کوهستانی و مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مذاکراتی صورت گرفته بود. علاوه بر این، همزمان با این سفر، صفر ابی­اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان نیز در دیدار با متیو برایزا سفیر آمریکا در جمهوری آذربایجان، درباره مسائل مربوط به همکاری‌های نظامی دو کشور و زمان برگزاری آموزش­های نظامی مشترک صحبت کردند.
به نظر می‌رسد علاوه بر نقش فعال سفیر جدید آمریکا در این کشور، بهبود روابط جمهوری آذربایجان با روسیه و همچنین ایران در ماه‌های گذشته سبب شده است که مقامات آمریکایی نسبت به این روند حساس شده و حضور خود را در این کشور افزایش دهند