نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با رؤسای مشترک گروه مینسک

دیدار معاون وزیر خارجه آمریکا با رؤسای مشترک گروه مینسک


«ویلیام برنس»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، روز چهارشنبه در واشنگتن با رؤسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (رابرت برادکه از آمریکا، برنار فاسیه از فرانسه و ایگور پاپ اف از روسیه) و آنژی کاسپشیک نماینده ویژه رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا دیدار کرد. در مورد جزئیات این دیدار گزارشی منتشر نشده است اما طرفین مذاکره نتیجه این نشست را مثبت ارزیابی کردند.

مقام­های آمریکا در چند ماه گذشته اظهارنظرها و نیز ملاقات‌های خود را در مورد مناقشه قره‌باغ افزایش داده اند؛ به طوری که در اسفند سال 1389 فیلیپ گوردون، دستیار وزیر خارجه آمریکا طی سخنانی در کمیته فرعی مسائل اروپا و اوراسیا مجلس نمایندگان کنگره بیان کرد که ایالات متحده در نظر دارد، به‌ همراه اتحادیه اروپا تعاملات خود را با گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در حل مناقشه قره باغ کوهستانی افزایش دهد.
آمریکا در سال‌های اخیر با همکاری با اروپا و به ویژه کمک به برنامه «مشارکت شرقی» که چارچوبی برای همکاری اتحادیه اروپا با کشورهای اوکراین، بلاروس، مولداوی و سه کشور قفقاز جنوبی می­باشد، سعی کرده است موجب توسعه این کشورها و همچنین کاهش نفوذ سیاسی و اقتصادی روسیه شود. با بروز جنگ روسیه و گرجستان در سال 2008 و استفاده روسیه از این موقعیت در جهت تضیف نفوذ آمریکا در منطقه قفقاز جنوبی، آمریکا سعی کرد در راستای حل سریع‌تر منازعات منطقه‌ای حرکت کند که تاکنون به عنوان ابزاری برای نفوذ روسیه مورد استفاده قرار گرفته است. تقویت و بازسازی گرجستان، حمایت از روند بهبود روابط ارمنستان و ترکیه و مذاکرات دوجانبه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان از این دست تلاش‌ها بوده است که تاکنون تقریباً با شکست مواجه شده است. به نظر می­رسد آمریکا در تلاش جدید خود سعی خواهد که با سرعت بخشی به فعالیت‌های گروه مینسک و حل این بحران از این طریق، مانع موفقیت روسیه در روند حل مناقشه قره‌باغ شود. روسیه در سال‌های اخیر با افزایش ملاقات‌های سه جانبه که بیشتر در مسکو و با ابتکار این کشور صورت می‌گیرد، سعی کرده است روند حل این بحران را تحت مدیریت خود درآورد