نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری کنفرانس خبری دیمیتری مدودیف

برگزاری کنفرانس خبری دیمیتری مدودیف


دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه روز 28 اردیبهشت ماه در یک کنفرانس خبری کم­سابقه به پرسش­های خبرنگاران داخلی و خارجی درباره مسائل روسیه و رویدادها و تحولات بین­المللی پاسخ داد. بیش از 800 روزنامه‌نگار، از جمله 300 گزارشگر رسانه‌های خارجی در این کنفرانس شرکت داشتند. مهمترین موضوع داخلی مطرح شده در این نشست، به شرکت یا عدم شرکت مدودیف در انتخابات آینده ریاست جمهوری و کیفیت رقابت­ها در این انتخابات مربوط می­شد. همچنین مناقشه با ایالات متحده آمریکا بر سر استقرار سپر دفاع موشکی در اروپا و ناآرامی‌های اخیر در کشورهای عربی، از مهمترین مسائل بین‌المللی مطرح شده در این نشست به شمار می رفت.

موضوع سپر دفاع موشکی در اروپا، از جمله موضوع­هایی است که در هفته­های اخیر ذهن بسیاری از تحلیل­گران را به خود مشغول کرده و موجب شکل­گیری بحث­های بسیاری شده است. مدویدیف در این رابطه گفت چنانچه آمریکا برنامه استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در اروپا را بدون مشارکت و موافقت روسیه دنبال کند، این کشور دست به اقدام متقابل خواهد زد. او خاطر نشان کرد یکی از این اقدام‌ها می‌تواند به حال تعلیق درآوردن پیمان خلع سلاح هسته‌ای یا حتی خروج از آن باشد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد باراک اوباما به پیشنهادهای مسکو در این مورد پاسخ مثبت دهد و افزود: «اگر این اتفاق رخ ندهد، ما ناگزیر به تدارک پاسخی خواهیم شد که اصلا خواستار آن نیستیم. آنوقت است که بحث تسریع در توسعه قدرت هسته‌ای تهاجمی ما به میان خواهد آمد. این سناریوی بسیار بدی است که می‌تواند ما را به دوران جنگ سرد باز گرداند».

در زمینه مسائل داخلی روسیه، همان­طور که اشاره شد، مهمترین موضوع به بحث انتخابات آتی ریاست جمهوری روسیه که در سال آینده میلادی برگزار خواهد شد اختصاص داشت. مدودیف در پاسخ به پرسشی در مورد نامزدی احتمالی او در این انتخابات اظهار داشت هنوز برای پاسخ دادن به این پرسش خیلی زود است. مدودیف تأکید کرد مایل است در صورتی که نامزد انتخابات آینده شود به نیروها و احزاب سیاسی مشخصی تکیه کند. او ابراز امیدواری کرد در این صورت از پشتیبانی تشکل‌هایی که در انتخابات قبلی از او حمایت کردند نیز برخوردار باشد.

این اظهارات در حالی بیان می­شود که ولادیمیر پوتین، نخست­وزیر روسیه، به گونه­ای تقریباً علنی فعالیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده روسیه آغاز کرده است. هرچند وی نیز تاکنون به طور مستقیم برای این منظور اعلام کاندیداتوری نکرده، اما در آخرین اقدام، دست به تشکیل «جبهه­ای ملی» زده تا تمامی احزاب و سازمان­های فعال در این کشور را گرد خود جمع کند. تاکنون بیش از 100 سازمان و تشکل به این جبهه پیوسته­اند که رهبری آن را در عمل، حزب «روسیه متحد»، یعنی حزب اصلی حامی پوتین به عهده دارد. به این ترتیب مدودیف در صورت شرکت در انتخابات، کار بسیار سختی پیش رو خواهد داشت. این در حالی است که تردیدهای وی و همچنین ناکامی­هایش در اجرای برخی سیاست­ها باعث شده برخی به او لقب «خرس عروسکی» کرملین را بدهند که حرف­های زیادی می­زند، اما فاقد قدرت و اراده لازم برای اجرای آن­هاست