نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اولین دیدار رهبران مذهبی ارمنستان و جمهوری آذربایجان

اولین دیدار رهبران مذهبی ارمنستان و جمهوری آذربایجان


اولین دیدار رهبران مذهبی ارمنستان و جمهوری آذربایجان

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، روز دوشنبه 26 آوریل میزبان نشست رهبران مذهبی جهان بود. جاثلیق گارگین دوم  روحانی ارشد کلیسای اپوستولیک کاتولیک های ارمنستان، برای نخستین بار بعد از جنگ قره باغ جهت شرکت در این نشست وارد آذربایجان شد. شیخ الاسلام االله شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز از او برای حضور در این نشست دعوت کرده بود.

 اسقف اعظم کیریل، رهبر کلیسای ارتدکس روسیه هم برای شرکت در این نشست به جمهوری آذربایجان سفرکرد. اسقف اعظم کیریل در سال های اخیر تلاش کرده تا میان کشورهایی که دارای اختلافات سیاسی هستند، میانجیگری کند. پاشازاده در سخنان خود در نشست سه جانبه با رهبران مذهبی روسی و ارمنی، خواستار تلاش بیشتر رهبران مذهبی در جهت حل مناقشه ی قره باغ و ایجاد صلح در منطقه شد. گارگین دوم نیز از شیخ الاسلام پاشازاده برای سفر به ارمنستان دعوت کرد.

سازمان دهندگان این نشست مذهبی در باکو، هدف از این گردهمایی را تشویق رهبران مذهبی به حضور فعال در صحنه ی دیپلماسی و مبارزه با افراط گرایی عنوان کرده اند. این نشست در نهایت، هدف خود را مبارزه با افراط گرایی در جهت همزیستی مسالمت آمیز بین مذاهب اعلام کرده و تروریسم را در هر شکل، از جمله با توجیهات مذهبی، نفی کرده است. نزدیک به دویست رهبر مذهبی از سی کشور در این نشست حضور یافتند. از ایران نیز آیت الله تسخیری ریس مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این نشست شرکت کرد