نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

انتقاد الله‌شکور پاشازاده از اداره مسلمانان گرجستان

انتقاد الله‌شکور پاشازاده از اداره مسلمانان گرجستان


رئیس اداره مسلمانان قفقاز، تشکیل سازمان اداره امور مسلمانان گرجستان را محکوم کرد و گفت هدف از تشکیل اداره مسلمانان گرجستان، جدایی مسلمانان این کشور از مسلمانان جمهوری آذربایجان است. شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده روز دوشنبه 26 اردیبهشت در حاشیه نشست شورای عالی دینی قفقاز در باکو در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تمام شرکت کنندگان در این نشست، تشکیل این اداره را در گرجستان محکوم کردند. وی با اشاره به مشکلات تشکیل این اداره در گرجستان، تاکید کرد: با بررسی مشکلات فعالیت این اداره در گرجستان، مفتی های حاضر در نشست شورای عالی دینی قفقاز، تشکیل آن را که با هدف ایجاد اختلاف بین مسلمانان انجام شده ، محکوم کردند. نشست شورای عالی دینی قفقاز به منظور بررسی وضعیت مسلمانان این منطقه در مسجد تازه پیر باکو، روز ۲۶ اردیبهشت آغاز به‌کار کرد.
در این نشست یک روزه مفتی های قفقاز با ارایه آخرین وضعیت مسلمانان در این منطقه، برنامه های آینده جوامع دینی قفقاز را ارایه می دهند. به منظور شرکت در نشست شورای عالی دینی قفقاز بیش از ۱۰۰ نفر از مسلمانان منطقه قفقاز به همراه مفتی‌های خود از جمله چچنستان، داغستان، گرجستان، جمهوری آذربایجان، قره چای، قالماق، گاباردین بالکاریا، ادیغه، اینگوش و اوستیا به باکو سفر کرده‌اند. تشکیل اداره مسلمانان گرجستان به ریاست جمال بگشدزه هفته گذشته در برخی از سایت های خبری منتشر شد ومتعاقب آن حاج علی علی اف  نماینده اداره مسلمانان قفقاز در گرجستان تشکیل آن را اشتباه دانست. حاج علی علی اف در حاشیه نشست شورای عالی دینی قفقاز در گفت و گو با خبرنگاران ، تشکیل اداره مسلمانان گرجستان را یک اشتباه دانست و گفت: این اداره را عده ای در گرجستان تشکیل داده اند که اصلاً تحصیلات دینی ندارند. او همچنین تصریح کرد: این اداره غیر دولتی را افرادی تشکیل داده اند که در میان مسلمانان گرجستان جایگاهی ندارند. وی با بیان آنکه اداره مسلمانان گرجستان به عنوان یک تشکل غیردولتی، توانمندی اداره مساجد گرجستان را ندارد، این تشکل جدید حتی نمی‌تواند مسایل دینی مسلمانان گرجستان را حل وفصل کند.
سازمان امور اسلامی گرجستان یک سازمان غیر دولتی است که به ریاست «جمال بگشدزه» از مفتیان مسلمان جمهوری گرجستان اداره خواهد شد. از زمان اتحاد جماهیر شوروی تاکنون امور مسلمانان گرجستان از سوی سازمان اسلامی قفقاز (CMD) که در کشور جمهوری آذربایجان مستقر است، اداره می‌شد. سازمان امور اسلامی گرجستان در حالی تأسیس شده است که سازمان امور مسلمانان قفقاز با تأسیس آن مخالف است. اکثریت مسلمانان گرجستان را آذری‌ها تشکیل می‌دهند که حدود 500 هزار نفر هستند اما تعداد قابل‌توجهی از مسلمانان گرجستان نیز آجارستانی، آبخازی، چچنی و .. هستند. اسلام در سال 645 پس از میلاد مسیح وارد گرجستان شد و در حال حاضر مسلمانان 9/9 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند